Tudományos kutatásaik gyakorlati hasznosításáról, valamint az aktuális egyetemi kutatási projektekbe való bekapcsolódási lehetőségekről is hallhattak a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjjal elismert doktorandusz hallgatók a két alkalomból álló, a fenntartó alapítvány kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke által vezetett bemutatkozó programsorozaton. Az ösztöndíjban részesülő harmincöt kiválóságot az anyagi elismerés mellett speciális workshopok és egyénre szabott tanácsadás segíti kutatói életpályájuk előrehaladásában.
Hírek
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának posztgraduális képzésében részt vevő művészek első félévi bemutatkozó záróvizsgája keretében Johann Strauss Denevér című háromfelvonásos vígoperájának rövidített változatát adják elő meghívott vendégművészekkel közösen február 1-én az egyetem Főépületének Aulájában. A rendhagyó bemutató jótékonysági célt is szolgál.
Új felvételi és pontszámítási szabályok, munkaerőpiaci igények, elvárt készségek, valamint képességek – mindezekről tájékozódhattak a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma diákjai a pénteken rendezett pályaorientációs napon. A rendezvényen bemutatkoztak a Debreceni Egyetem karai is.
A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzős hallgatói szombaton vették át diplomáikat az intézmény Főépületének Díszudvarán. Legtöbben, 28-an ezúttal is a jogász szak nappali és levelező tagozatán tettek sikeres záróvizsgát. Európai és nemzetközi üzleti jog mesterképzési szakon, valamint Igazságügyi igazgatási alapszakon 13-an végeztek, szakirányú továbbképzéseken 44-en fejezték be tanulmányaikat.
Mintegy 180, alapképzésben tanuló hallgató vette át diplomáját a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának szombati ünnepségén. Biológusok, biomérnökök, fizikusok, földtudományi kutatók, vegyészek, vegyészmérnökök és villamosmérnökök kapták meg okleveleiket a Főépület Díszudvarán.
Több mint ötszáz újdonsült diplomás vehette át oklevelét a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának pénteki diplomaosztóin. A Díszudvaron tartott két ünnepélyen a diplomák mellett elismeréseket is kiosztottak.
Hazánk legjobb vidéki gyakorlóiskolája, 2024-ben az egyetemi felvételi rangsorban a 19., a történelem érettségi eredményei alapján az ország legjobb gimnáziuma a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája. Az országosan ismert és elismert intézménybe Debrecen és Hajdú-Bihar mellett több vármegyéből és a határon túlról is érkeznek a tanulni vágyó diákok, akik a két hat évfolyamos osztály mellett öt évfolyamos nyelvi előkészítő-tehetséggondozó, négy évfolyamos gazdasági, jogi-kommunikációs, műszaki, valamint orvosi-gyógyszerészeti tagozatos osztályba jelentkezhetnek.
A közúti biztonságot, a közlekedési hálózatok hatékonyságát, valamint a balesetek és a forgalmi torlódások elkerülését is segítheti az a digitális iker keretrendszer, melynek fejlesztésén a floridai és a szöuli egyetemmel együttműködésben a Debreceni Egyetem Informatikai Karának szakemberei dolgoznak. A Fraternity fantázianévre keresztelt tudományos projektet a HU-rizont program négyszáz millió forinttal támogatja.
A tudományos folyóirat idei utolsó kiadványában nagy teret szentelnek Debrecen demográfiai jövőjét és fejlesztési terveit érintő kérdéseknek a DE TTK Földtudományi Intézet szakembereinek közreműködésével. Egyebek mellett az idén 30 éves Baráti Körről is megemlékeznek a legfrissebb számban, de egy feledésbe merült debreceni építészmérnök, Vári Szabó Tibor élete és munkássága is megismerhető.
Rangos kitüntetésben részesült Bakai-Bereczki Ilona, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar munkatársa a Magyar Tudományos Akadémián. A 45 évesnél fiatalabb kutatóknak adható Zemplén Géza-díjat a docens a szintetikus szerves kémia terén elért kimagasló eredményeiért vehette át. Bakai-Bereczki Ilona egyebek mellett új antivirális vegyületek és a rezisztens baktériumokat is legyőzni képes hatóanyagok kifejlesztésére koncentrál.