Hírek

Genetikai és genombiológiai kutatások álltak a középpontban a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara által rendezett Central European Genome Stability Meeting elnevezésű nemzetközi konferencián. A Learning Centerben tartott angol nyelvű rendezvényen 7 szekcióban 32 szakember tartott előadást és keresett együttműködési lehetőségeket.

Debreceni utcaneveken keresztül hívja fel a figyelmet a tudomány és a város kapcsolatára az Útravaló - a tudományos élet alakjai a debreceni utcanévtáblákon című vándorkiállítás, mely a következő két hétben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Épületében látható. A tárlat a helyi tudományos élet nevezetes alakjairól emlékezik meg, valamint Debrecen történetének megismerésében is útravalóul szolgál.

Kubinyi Enikő etológus, az ELTE Természettudományi Kar egyetemi tanára tartott előadást a DE TTK Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban című rendezvénysorozata keretében. A neves szakember egyebek mellett az ember-kutya kapcsolat különlegességéről is beszélt a Kölcsey Központban.

Csaknem nyolcvan szakember vett részt a magyarországi egyetemeken bűnügyi tudományokat oktatók minden tanév végén esedékes találkozóján, amelynek ezúttal a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara adott otthont, folytatva ezzel egy több évtizedes hagyományt. A rendezvény elsősorban tudományos programokat kínált, de lehetőséget teremtett szakmai kapcsolatok kiépítésére, ápolására is.

Várnagy Katalint választották meg a Magyar Kémikusok Egyesülete új főtitkárának, megbízatása két évre szól. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézetének igazgatója a Náray-Szabó István Tudományos Díjat is átvehette a szervezet küldöttközgyűlésén.

A műszaki tudományterületeken elért sikereikről számoltak be egyetemi oktatók, kutatók, hallgatók a Debreceni Egyetem Műszaki Karán tartott Műszaki Tudomány az Észak-Kelet Magyarországi Régióban 2025 című magyar és angol nyelvű konferencián. Az előadók öt egyetem kilenc karát, intézetét képviselték, a négy plenáris előadáson túl kilenc szekcióban összesen 87 előadás hangzott el.

Elias Arnér, a Karolinska Institutet Cancer Research KI igazgatója tartja a 2025 Redox Kémia/Biokémia Posztgraduális Nyári Kurzusának nyitó előadását június 10-én, kedden a Learning Centerben. A négynapos szakmai konferencián a redox kémia és biokémia legújabb tudományos eredményeit mutatják be a Debreceni Egyetemen.

A mesterséges intelligencia és a jövő lehetőségei témában, a Hungarian Startup University Program részeként június 3-án, kedden elindult a Debreceni Egyetem Innovációs Ökoszisztéma Központjának háromalkalmas előadás-sorozata.

Publikációs menedzsmentről, nyílt publikációs rendszerekről, a tudományos munka köré építhető 1Pager felépítéséről, a kutatási eredmény piaci hasznosításának lehetőségeiről is megtudhattak részleteket a Debreceni Egyetemet fenntartó alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával elismert fiatal kutatók. A publikációs és innovációs kurzusokon a doktoranduszok arról is hallhattak, hogy a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár milyen eszközökkel, online adatbázisokkal támogatja a tudományos tevékenységet.

Oktatási és kutatási együttműködések feltérképezése, valamint magyar és külföldi hallgatók kínai egyetemi, ösztöndíjas tanulási lehetőségeinek megismertetése céljából érkeztek a Debreceni Egyetemre a kínai iStudy közreműködésével három ázsiai felsőoktatási intézmény képviselői. A delegáció tagjai megismerkedtek az intézmény képzési rendszerével, infrastruktúrájával és hallgatókkal is találkoztak.